Aby zdać egzamin na placu manewrowym, należy wykonać poprawnie kilka zadań. Polegają one na przygotowaniu się do jazdy, sprawdzeniu stanu technicznego podstawowych elementów pojazdu, które są odpowiedzialne za bezpieczeństwo w trakcie jazdy.
Poziom oleju w silniku
Wyciągnij miarkę oleju. Następnie wytrzyj ją szmatką lub papierem, który nie pozostawia żadnych naleciałości. Wsuń i wyjmij ponownie miarkę a następnie sprawdź stan oleju. Stan oleju powinien zawierać się pomiędzy dwoma wartościami, minimum i maksimum. Trzeba pamiętać, że aby poprawnie wykonać pomiar auto musi stać na równej płaskiej powierzchni oraz silnik musi być „odstany”. Oznacza to, że po wyłączeniu silnika musimy odczekać kilka minut, aby olej spłynął do miski olejowej.
Poziom płynu chłodzącego
Aby poprawnie sprawdzić poziom płynu chłodniczego, pamiętaj, że samochód musi stać na równej powierzchni. Poprawny poziom płynu chłodniczego powinien oscylować między oznaczeniami minimum i maksimum widocznymi na zbiorniku.
Poziom płynu hamulcowego
Podobnie jak w przypadku płynu chłodzącego, poziom płynu hamulcowego jest poprawny wtedy, kiedy oscyluje pomiędzy oznaczeniem minimum a maksimum.
Obecność płynu w zbiorniku spryskiwaczy
Pojemnik płynu do spryskiwaczy znajduje po lewej stronie. Należy otworzyć jego wlew i zajrzeć do wnętrza. Jeśli płynu nie widać, to go dolewamy.
Najczęściej korek jest niebieski i widać na nim ikonkę szyby w momencie spryskiwania płynem.
Działanie sygnału dźwiękowego
Działanie sygnału dźwiękowego to nic innego niż naciśnięcie klaksonu i sprawdzenie, czy wydaje dźwięk. Klakson oczywiście znajduje się na kierownicy.
Hyundai i20 – światła zewnętrzne
W tej sekcji zebraliśmy wszystkie informacje dotyczące tego, jak włączać światła w samochodzie Hyundai i20. Dowiedz się, gdzie znajdują się pokrętła i gdzie szukać poszczególnych świateł na zewnątrz auta.
Działanie świateł pozycyjnych
Aby uruchomić światła, nie musisz przekręcać kluczyka w stacyjce. Światła pozycyjne działają nawet jeżeli zabierzesz kluczyk ze stacyjki i zamkniesz auto. Włącz światła pozycyjne. Na dece zapali się zielona kontrolka. Następnie wysiądź z auta i sprawdź światła barwy białej z przodu i światła barwy czerwonej z tyłu. Pamiętaj, że światła pozycyjne tylne są podwójne.
Działanie świateł mijania
Aby sprawdzić sprawność świateł mijania należy ustawić stacyjkę w pozycji zapłon. Następnie włącz światła mijania. Stań z przodu auta i potwierdź ich sprawność. Światła mijania znajdują się po prawej i po lewej stronie, mają barwę białą.
Działanie świateł drogowych
By włączyć światła drogowe przekręć kluczyk w pozycję zapłon.. Następnie włącz światła mijania i przesuń dźwignię przełącznika, „odpychając” ją od siebie. Żeby światła wyłączyć trzeba pociągnąć ją do siebie.
Działanie świateł hamowania „STOP”
W przypadku świateł hamowania mamy dwie możliwości. Możemy poprosić egzaminatora o naciśnięcie pedału hamulca roboczego i następnie samemu sprawdzić, czy świecą się trzy czerwone światła. Możesz też poprosić, by to egzaminator sprawdził, czy światła się świecą.
Działanie świateł cofania
Aby sprawdzić światła cofania ustaw stacyjkę na drugiej pozycji. Nie uruchamiaj samochodu. Następnie wciśnij sprzęgło i włącz bieg wsteczny. Wysiądź z auta i sprawdź, czy z tyłu świeci się jednobiałe światło cofania.
Działanie świateł kierunkowskazów
Ustaw stacyjkę na drugiej pozycji. Nie uruchamiaj samochodu. Sprawdzanie możesz zacząć zarówno o prawego, jak i od lewego kierunkowskazu. Manetkę przesuń w dół lub górę i sprawdź, czy kierunkowskaz miga poprawnie (z przodu i z tyłu pojazdu oraz na lusterkach).
Działanie świateł awaryjnych
Wciśnij trójkąt znajdujący w pobliżu radia. Wyjdź z auta i sprawdź, czy migają światła po prawej i po lewej stronie, będa to te same punkty co w przypadku kierunkowskazów.
Działanie świateł przeciwmgłowych tylnych
Ustaw stacyjkę na drugiej pozycji i nie uruchamiaj samochodu. Aby włączyć światła przeciwmgłowe tylne, włącz wcześniej światła mijania i przesuń włącznik w dół.
Nie odkładaj planów na jutro
Zapisz się na kurs już dziś!