Zacznijmy od definicji: czym jest skrzyżowanie równorzędne? Jest to takie skrzyżowanie, na którym nie występują znaki drogowe i sygnalizacja świetlna.
Kto ma pierwszeństwo?
Zgodnie z przepisami pierwszeństwo przejazdu na takim skrzyżowaniu ma pojazd nadjeżdżający z prawej strony. Jeśli pojazd skręca w lewo, to powinien ustąpić także pojazdowi nadjeżdżającemu z kierunku przeciwnego jadącemu prosto lub skręcającemu w prawo.
Oczywiście zbliżający się do skrzyżowania jest obowiązany zachować szczególną ostrożność.
Zasady te nie mają zastosowania w przypadku pojazdu uprzywilejowanego lub szynowego bez względu na to, z której strony nadjeżdża.
Sytuacja numer 1
Do skrzyżowania równorzędnego drogami poprzecznymi zbliżają się dwa pojazd: niebieskie auto i biała GAZeLka. W tym wypadku bez względu na dalszy kierunek jazdy, pierwszeństwo ma pojazd nadjeżdzający z prawej strony. Oznacza to, że to biała GAZeLka będzie miała pierwszeństwo skrętu w lewo. Gdyby biała GAZeLka jechała w prawo lub prosto również miałaby pierwszeństwo przejazdu przed niebieskim pojazdem.
Sytuacja nr 2
Tym razem mamy trochę trudniejszy przypadek. Do skrzyżowania dojeżdżają aż trzy pojazdy. W tym momencie żaden z pojazdów nie ma wolnej prawej strony. Dlatego też biała GAZeLka powinna dojechać do środka skrzyżowania i poczekać aż przejedzie pojazd jadący z przeciwnej strony – czarny samochód.
Nie odkładaj planów na jutro
Zapisz się na kurs już dziś!